Новини
Как да Регистрирам Онлайн Магазин в НАП?

Наредба № Н-18 от Националната агенция за приходите (НАП) в България определя правилата и условията за използването на електронни магазини, свързани с обезпечаване на данъчния контрол в страната. Наредбата представлява регулация, която установява изискванията и процедурите за регистрация, работа, предоставяне на информация и контрол върху операциите, извършвани чрез електронни магазини, включително електронната търговия и електронните услуги.
Съгласно Наредба № Н-18, собствениците на електронни магазини трябва да се регистрират на портала за електронни услуги на НАП, да предоставят информация за дейността си и да спазват изискванията за данъчно и митническо законодателство. Освен това, собствениците на електронни магазини трябва да съхраняват подробни данни за продажбите си и да предоставят тази информация на НАП при поискване.
Целта на Наредба № Н-18 е да гарантира прозрачност и да предотврати злоупотреби с данъчния режим, като същевременно подпомага развитието на електронната търговия в България.
Как да приемаме плащания в онлайн магазина си без да издаваме касов бон?
Освен регулации, Наредба Н-18 предлага и облекчение за онлайн магазините, като ги освобождава от изискването да регистрират продажбите си с издаване на касов бон.
За да се случи това обаче трябва да се спазят няколко изисквания:
- Онлайн магазина да е регистриран в портала за електронни услуги на НАП
- Плащанията за стоки от онлайн магазина трябва да бъдат получавани само, чрез услугата Пощенски Паричен Превод (ППП), като тя се предлага от повечето големи куриерски компании в страната. Плащания могат да бъдат получавани и чрез банкови преводи, като те са освободени от изискването за издаване на касов бон.
- В случай, че онлайн магазина приема и плащания с дебитни/кредитни карти има допълнителни изисквания за регистрацията му в портала на НАП, като такива магазини са длъжни да подават стандартизиран, одиторски, XML файл за продажбите през месеца до 15то число на следващият месец.
Как да регистрирам електронният си магазин в НАП?
Регистрацията на онлайн магазин в НАП не е сложна и отнема не повече от 30 минути. За целта ще ви е необходим електронен подпис, асоцииран с фирмата, която стои зад магазина, който ще регистрирате.
Първо трябва да влезете на страницата на портала за електронни услуги на НАП от тук: https://portal.nra.bg/
Изберете раздела „Фискални устройства, СУПТО, е-магазини„.
След това изберете „Информация, подавана от лицата по чл. 3 от Наредба №Н-18/2006г., извършващи продажби на стоки/услуги чрез електронен магазин“
Изберете „Нов електронен магазин“ и ще бъдете подканени да влезете в портала с електронният си подпис.

Данни за електронния магазин

В първа точка трябва да попълните името на магазина
например WebSEO.bg
Втората точка се попълва автоматично с датата, на която регистрирате магазина.
Точка три – „Информация за лицето, извършващо продажби чрез електронния магазин“ е предназначена за фирмените данни. Тези данни би трябвало да се попълнят автоматично от електронният подпис, с който сте влезли в системата. Проверете верността им и в случай, че всичко е точно преминете нататък, като ако адресът, на който упражнявате дейността е същият, като адресът за управление, сложете отметката в квадратчето „Адресът съвпада със седалище и адрес за управление / постоянен адрес„, в случай, че е различен го попълнете и преминете към точка 4.
В точка 4 трябва да изберете дали осъществявате продажбите си чрез собствен/нает магазин или през друга онлайн платформа, като OLX или Bazar например.
Данни за хостинга
Точка 4.2 е разделена на няколко подточки, като в полето „Уеб-адрес на електронния магазин (наименование на домейн)“ трябва да попълните URL адресът на началната страница на магазина си.
В точка 4.2.1. попълнете данните на лицето или фирмата, собственик на домейна.
В стъпка 4.2.2. трябва да попълните данните за вида на хостинг услугата, която ползвате и данните за фирмата, от която закупувате хостинг услугата. Може да намерите тези данни на фактурата, която сте получили при заплащане на хостинг услугата си.

Данни за софтуера

В точка 4.2.4.1 трябва да попълните какъв софтуер използва електронният ви магазин. Например Woocommerce, CloudCart, OpenCart, PrestaShop и т.н., както и версията, която ползвате в момента на регистрацията.
В точка 4.2.5. трябва да се попълни местонахождението на базата данни на електронният магазин. Това обикновено е хостинг компанията, но е възможно БД да е поместена и на външен доставчик.
В точка 5. попълнете информация за продаваните стоки и услуги на сайта.
Данни за приеманите плащания
В точка 7 може да изберете „НЕ„, в случай, че приемате само плащания с пощенски паричен превод и банков превод.
В случай, че приемате и плащания с дебитни/кредитни карти, изберете „ДА„.
В точка 7.1 изберете всички методи на плащане, които приемате.
например: пощенски паричен превод, внасяне на пари в наличност по платежна сметка, директен дебит и плащания с банкова карта чрез виртуален POS.

Данни за доставчиците на платежни услуги

Точка 7.2. Доставчици на платежни услуги е валидна само в случай, че сте избрали, че приемате неприсъствени плащания с виртуален POS терминал.
Тук трябва да попълните информация за юридическото лице, което обработва картовите плащания на сайта ви, като се изисква информация за наименованието на лицето (например ИЗИПЕЙ ЕООД), идентиф. номер на лицето (ЕИК), в случай, че лицето е чуждестранно, трябва да изпишете името му във второто поле „Наименование на чуждестранно лице“ и да запишете ДДС номерът му в полето „Номер от търговски и/или данъчен регистър на чужд. лице„.
В полето електронен адрес за кореспондеция запишете имейл адресът на доставчикът на платежна услуга.
Точка 7.2.1.2 и точка 7.2.1.3 – трябва да изискате информацията от доставчикът на платежната услуга и да ги попълните, като трябва да имате номер на виртуалният POS обработващ плащанията ви и уникален номер на електронният си магазин в системата на доставчикът на платежната услуга.
Точка 7.2.1.4 – трябва да посочите IBAN на сметката, по която получавате плащанията си от виртуалният POS.
За титуляр на платежната сметка попълнете наименованието на юридическото лице, което оперира със сайта.
Декларация за съответствие с изискванията
Последната точка 7.3 трябва да декларирате, че онлайн магазинът ви отговаря на изискванията за приемане на видовете плащания, които сте избрали и, че е на Български език или има превод на Български език, което е задължително за осъществяване на дейността.
Накрая натиснете бутонът „Потвърди“ и страницата ще извърши проверка на подадената информация и ще съобщи за грешки при попълването и.
Накрая трябва да потвърдите подаването на декларацията и да изтеглите и подпишете с електронният си подпис файла „stampitls.jnlp“, като въведете и ПИН кода от електронният си подпис.
След като завършите регистрацията на магазина си ще получите уникален номер от системата на НАП, във формат RF0000000
Запишете този номер, защото той ще ви е нужен, като винаги можете да го видите отново от портала за електронни услуги на НАП, при необходимост.

Тази статия е написана с информативен характер и няма правна стойност.
Преди подаване на декларацията си ви съветваме да се консултирате с юрист и счетоводител.